CCNP sertifikacija se u networking zajedinici već dugo vremena smatra preferencijalnom za kandidatne sa najmanje godinu dana profesionalnog iskustva i za one koji su motivisani da dalje napreduju u cilju ostvarivanja novih veština i znanja sve sa ciljem upravljanja i održavanja sve kompleksnije mrežne infrastrukture i mrežnih rešenja. Cisco se pobrinuo da ovog puta svoje tehničke kurseve ažurira u skladu sa potrebama na tržištu kao i novim tehnologijama koje su se pojavile u svetu mrežnih tehnologija.
Prethodni CCNP sertifikacioni smerovi su uključivali sledeće CCNP sertifikate:
- CCNP Routing & Switching
- CCNP Cloud
- CCNP Collaboration
- CCNP Data Center
- CCNP Service Provider
- CCNP Security
- CCNP Wireless
- CCDP Design
Prethodno navedena CCNP usmerenja su bila aktivna do 24. februara 2020. kada je Cisco ukinuo Cloud sertifikaciju i spojio CCNP Routing & Switching i CCNP Wireless u jedan sertifikat – CCNP Enterprise. Osim toga, Cisco je uveo i DevNet sertifikaciono usmerenje za mrežne profesionalce koji se bave sofverom. Ovaj sertifikat primarno se bavi networking automatizacijom i uvođenjem programabilnosti u mreže.
Nova CCNP sertifikaciona usmerenja su:
- CCNP Enterprise (uključuje žična i bežična rešenja i tehnologije)
- CCNP Collaboration
- CCNP Data Center
- CCNP Service Provider
- CCNP Security
- Cisco Certified DevNet Professional
CCNP Preduslovi
U skladu sa trenutnim Cisco sertifikacionim uslovima, CCENT ili CCNA sertifikat više nije preduslov za ostvarivanje nijednog CCNP sertifikata. Po novom programu, postoji samo jedan CCNA sertifikat koji predstavlja uvod u širok spektar mrežnih tehnologija koje se detaljno obrađuju u okviru respektivnih CCNP programa. Posledično, kandidati su sada u mogućnosti da direktno krenu da se spremaju za polaganje CCNP individualnih ispita i čim se stvore uslovi za ostvarivanje CCNP sertifikata, kandidati ostvaruju pravo na CCNP sertifikat, a da prethodno ne moraju da ostvare CCNA nivo.
CCNP Ispiti
Kandidati koji žele da steknu CCNP sertifikat moraju da polože dva različita ispita u okviru respektivnog CCNP usmerenja:
- Jedan technology core ispit koji pokriva osnove tog tehnološkog usmerenja – npr. u okviru CCNP Enterprise to je ENCOR ispit, u okviru CCNP Security to je SCOR ispit.
- Jedan concentration ispit koji predstavlja detaljnije pokrivanje određene tehnologije u okviru usmerenja – npr. u okviru CCNP Enterprise postoje 6 concentration ispita od kojih se bira SAMO JEDAN (ENARSI, ENSDWI, ENSLD, ENWLSD, ENWLSI, ENAUTO)
U odnosu na prethodnu Cisco sertifikaciju, ovo je velika promena buduću da je za CCNP sertifikat bilo potrebno položiti najmanje 3 različita ispita, a za pojedina usmerenja i 4 ispita.
Osim toga, technology core ispit predstavlja i preduslov za prijavu i polaganje CCIE Lab ispita, što je u prethodnom sistemu bio CCIE Written ispit za individualno tehnološko usmerenje.
Što se tiče sticanja sertifikata, za svaki pojedinačni ispit koji se položi se stiče poseban Specialist sertifikat u zavisnosti od ispita koji se položi. Samim tim, Cisco je uveo i nivo koji je između Associate i Professional nivoa, a to je Specialist nivo u okviru koga je moguće steći sertifikat polaganjem željenog ispita. Na primer, polaganjem technology ispita ENARSI koji pokriva napredne tehnike rutiranja u okviru CCNP Enterprise usmerenja, kandidat stiče sertifikat – Cisco Certified Specialist – Enterprise Advanced Infrastructure Implementation.
CCNP resertifikacija
U skladu sa novim Cisco sertifikacionim sistemom, pravila resertifikacije su se takođe nešto promenila. Period resertifikacije CCNP sertifikata je ostao 3 godine, ali kako bi se resertifikovao kandidat koji poseduje CCNP sertifikat potrebno je nešto od sledećeg:
- Položiti bilo koji tehnološki Core ispit
- Položiti bilo koja dva profesionalna concentration ispita
- Položiti bilo koji CCIE Lab ispit
Ispiti u okviru RCUB mrežne akademije
U okviru RCUB mrežne akademije možete slušate sledeće ispite:
CCNP Enterprise:
CCNP Security: